Cechy wygodnego, ergonomicznego fotela biurowego

Głosuj

Źródło: www.chaidining.com

Źródło: www.chaidining.com

Praca biurowa ściśle łączy się z pracą siedzącą. Wybierając niektóre meble, zwłaszcza fotel, należy wziąć pod uwagę ten fakt. Kilka godzin spędzonych w jednej pozycji może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla naszego kręgosłupa. Z tego względu właśnie tak ważny jest wybór wygodnego, ergonomicznego fotela biurowego. Teoretycznie w sklepach mamy ogromny wybór takich foteli. Gdyby jednak każdy dokładnie sprawdzić i wypróbować, zapewne tylko kilka byłoby odpowiednich.

Przede wszystkim należy wiedzieć, jak jest poprawna pozycja siedzenia. Nie wszyscy bowiem zdają sobie z tego sprawę. Widzimy zatem osoby siedzące tylko na krawędzi fotela, nieopierające się i podwijające nogi. To jest zła pozycja. Należy całymi plecami przylegać do oparcia fotela i nie podkurczać nóg.

Źródło: www.chaidining.com

Źródło: www.chaidining.com

Co świadczy o ergonomii fotela biurowego? Zasady są proste, ponieważ ktoś je bardzo dokładnie określił. Przednia krawędź fotela powinna być lekko zaokrąglona w dół, a oparcie odpowiednio wyprofilowane ku górze. Dzięki temu wiem, że fotel jest zaprojektowany pod kątem autonomii ludzkiego ciała. Powinien być również stabilny, najlepiej, jeśli opiera się na 5-ramiennej bazie. Nie może ograniczać ruchów ramion. Siedzisko powinno mieć głębokość i szerokość nie mniejszą niż 40 cm, wysokość powinna być regulowana pomiędzy 40 a 50 cm nad podłogą. Natomiast oparcie powinno mieć nie mniej niż 60 cm, najlepiej około 55. Powinno się także odchylać 30 stopni w tył i 5 stopni w przód. Fotel raczej powinien mieć podłokietniki, a najlepiej regulowane. Ponadto powinien się swobodnie obracać o 360 stopni. To tyle z wytycznych. Warto jeszcze wiedzieć, że należy unikać starego systemu Permanent Contact, gdyż źle wpływa on na nasz kręgosłup. Jeżeli nasz wybrany fotel, niezależnie od marki i ceny, będzie spełniał wszystkie te warunki, możemy mieć gwarancję wygody, komfortu i oczywiście zdrowia.

Źródło: www.theguardian.com

Źródło: www.theguardian.com

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór fotela? Oczywiście, aby wygodniej i przyjemniej się pracowało. Jednak należy także pamiętać o ryzyku zwyrodnień kręgosłupa, jeśli przez długi czas będziemy siedzieć niepoprawnie na źle zaprojektowanym fotelu. Zwyrodnienia te są obecnie choroba cywilizacyjną. Ponadto wygodny i ergonomiczny fotel zapewni nam swobodny przepływ krwi do mięśni, co jest bardzo istotne w długiej, siedzącej pracy.

Nie zawsze jest też tak, ze wysoka cena i znana marka świadczy o jakości fotela biurowego. Zdecydowanie ważniejsze są czynniki ergonomiczne niż metka i kolor, a już tym bardziej cena teoretycznie tylko świadcząca o wysokiej klasie.

 

Podobne porady

  • Jak urządzić odpowiednią recepcję biurową?Jak urządzić odpowiednią recepcję biurową?
    Planując urządzenie recepcji biurowej, należy mieć na uwadze fakt, że jest ona wizytówką firmy. Każdy, kto wejdzie do biura, zobaczy najpierw właśnie ją, a jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najw...
  • Wybieramy drewniane biurko do gabinetuWybieramy drewniane biurko do gabinetu
    Prawdopodobnie najważniejszym meblem w gabinecie jest biurko. Jest ono niezbędne do pracy. Posiada wiele szuflad i półek na przechowywanie dokumentów. Im jest biurko większe, tym więcej miejsca ma...
  • Jak urządzić nowoczesne i profesjonalne biuro?Jak urządzić nowoczesne i profesjonalne biuro?
    Urządzenie każdego biura, czy to bardzo dużego w wielkim mieście, czy dużo mniejszego jest niezwykle ważne. Chodzi bowiem nie tylko o efekt wizualny, ale także komfort pracy. Musimy bardzo umiejęt...